Arapça ve Bediüzzaman

Yayınlandı: 07 Mart 2011 / Gündem
Etiketler:, , , , ,

Bediüzzaman’dan İLHAM ALINSIN

Memur-Sen Türkiye Buluşması’nda Türkiye’de yaşanılan sorunların aşılması için kardeşliğin önemine dikkat çeken Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Bediüzzaman Said Nursî’nin “Arapça vacip, Türkçe lâzım, Kürtçe caizdir” sözüne atıfta bulundu. Gündoğdu, bu sözden ilham alınarak açılımların devam etmesi gerektiğini belirtirken, inanç değerlerinin önündeki bütün engellerin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

‘’Memur-Sen Türkiye Buluşması’’ Memur-Sen ve bağlı sendikaların, Türkiye genelinde  şube başkanlarının katılımıyla Asya Termal Otel’de yapıldı. Toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, gündeme  ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki  sorunların çözülmesi  için kardeşliğin önemine vurgulayan  Gündoğdu, Bediüzzaman Said Nursi’nin, “Arapça vacip, Türkçe lâzım, Kürtçe caizdir” sözüne atıfta bulundu. Gündoğdu, bu sözden ilham alınarak açılımların yapılması gerektiğini belirtirek, Kürtçe’nin Kürt vatandaşlar tarafından serbestçe öğrenilip, konuşulmasının önemine temas etti. İnanç değerlerinin önündeki bütün engellerin kalkması gerektiğini söyleyen Gündoğdu, “Sonuna kadar kardeşlik” diye konuştu. 

“VESAYETİ DEŞİFRE ETMEK İÇİN SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Ahmet Gündoğdu, sendikacılığı vesayeti deşifre etmek için yaptıklarını dile getirerek, “Vesayetin deşifresi, yol haritamızı ortaya çıkar. Bunun için çerçevesini devletin çizdiği sendikacılığa da çerçevesi devlete karşı çizilmiş sendikacılığa da hayır diyoruz. Yetkili konfederasyon olduğumuz gün, sağımızdaki ve solumuzdaki sendikalarla birlikte çalışarak neyin öncülüğünü yapabileceğimizi düşündük. Toplum mühendisliğine karşı çıktık. Solumuzdaki sendika başörtüsünü yasaklamayı desteklerken, sağımızdaki de devletin yasağından hikmet arıyordu” dedi.

“BAŞÖRTÜSÜNÜ HİÇBİR MAKAM YASAKLAYAMAZ”

Başörtüsü yasağını eleştiren Gündoğdu, hiçbir makamın, başörtüsünü yasaklayamayacağını ifade etti. Gündoğdu, “Kimsenin başörtüsünü serbest bırakmasına gerek yok. Bu zaten, doğal ve kazanılmış bir haktır. Başörtülüler Meclis’e, Üniversitelere giremiyor. Türkiye, bu ayıptan kurtulmalıdır. Kur’an kurslarına ya engeli zulmünden kurtulmalıdır. Ülkede her alanda demokratikleştirilmelidir. Önümüzde Dünya Kadınlar Günü var. Erkekler her yere girebilirken, kadınlara bu hakların şartlı verilmesi bir çifte standarttır. Bu çifte standarttan kurtulmamız gerekir” dedi.

MEHMET KARA-KIZILCAHAMAM

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s