‘Mübarek Erdoğan’ı dinlemeli’

Yayınlandı: 03 Şubat 2011 / Mısır
Etiketler:, , , ,

İsyanın çatışmaya dönüştüğü Mısır’da, en köklü muhalif örgütlerden olan Müslüman Kardeşler ne düşünüyor?

Örgütün yetkililerinden İsam El-Aryan NTV’ye konuştu.
Mısır’daki isyan bugün Hüsnü Mübarek taraflarıyla aleyhtarları arasında çatışmaya dönüştü.Tahrir Meydanı kritik önem taşırken, buraya at ve develerle giren Mübarek taraftarla aleyhtarları  arasındaki gerginliğin halen devam ettiği, çatışmalarda beton bloklar ve molotof kokteyleri kullanıldığı, bazı binalardan dumanlar yükseldiği; ulusal müzenin zarar gördüğü gelen haberler arasında.

Kahire’de yaşananları yerinden takip eden NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu’nun, “Tahrir Meydanı’ndaki düzeni ve kontrolü diğer gençlerle birlikte sağlıyorlar. Çatışmalara katılanların bir bölümü onlardan. Onlar olmasaydı Mübarek yandaşlarının meydana girişi çok daha kolay olacaktı. İnsan zinciri oluşturdular ve çatışmayı diğer gençlerle birlikte sürdürdüler. Bu çatışmada ve sonraki süreçte sanki daha çöne çıkacaklar gibi görünüyor…” dediği Müslüman Kardeşler’in yetkili isimlerinden İsam El-Aryan NTV’ye konuştu.

El-Aryan, NTV Ana Haber’de Can Dündar’ın sorularını yanıtladı: 

Bundan sonra ne olacak?

Mübarek gitmek zorunda ve Başbakan Erdoğan’ın tavsiyesine kulak vermeli. Dünyadaki bütün dostları ona şimdi ayrılmasını söylüyor ama o kalmakta ısrar ediyor. Bu, ülke açısından daha fazla yıkıma neden olacak. Liderler ona, neden Mısır’da kalmakta ısrar ettiğini sormalı.

Mübarek gitmezse ne olacak?

Onun işlediği suçlar yüzünden yargı önüne çıkartılması gerekiyor. Yeni kurulan hükümet ve önceki kabine de aynı şekilde yargı önüne çıkarılmalı.
Müslüman Kardeşler olarak nihai amaç ne? Sivil, demokratik bir devlet talebi var ve bütün Mısırlılar o günü bekliyor. O zaman bir kez daha Mısır’ın üzerine güneş doğacak; tıpkı Türkiye ve diğer bağımsız ülkelerde olduğu gibi.

Ordunun tutumu nedir?

Şu ana kadar tarafsız kaldı. Kendini çatışmalardan uzak tutarak eylemcileri korumaya devam edecek.

ntvmsnbc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s