Mısır’da Sabaha Karşı Kanlı Çatışma

Yayınlandı: 03 Şubat 2011 / Mısır
Etiketler:, , , , , ,

Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda bugün sabaha karşı Hüsnü Mübarek aleyhtarları ile Mübarek taraftarları arasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, verdikleri ifadelerde, Tahrir Meydanı’nda bulunan ve Mübarek taraftarlarının mevzilendiği Ekim Köprüsü’nden, Mübarek karşıtlarına doğru ateş açıldığını, 5 protestocunun öldüğü, yüzlercesinin yaralandığını ifade edildi..

Mısır Hukukçular Birliği ise meydanda bulunan Mübarek karşıtlarının, Mübarek taraftarlarının açtığı ateşin hedefi olduğunu, birçok ölü ve yaralı bulunduğunu kaydetti.

Tanıklardan 26 yaşındaki Muhammed Seyit Mustafa, “Böylesi hiç olmamıştı, Mısırlı Mısırlı ile çatışıyor, bu bir iç savaş” dedi.

WASHINGTON


ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman’ı telefonla arayarak, Mısır’daki Hüsnü Mübarek karşıtları ile Mübarek taraftarlarının çatışmalarının sebep olduğu  şiddet olaylarını “şok edici” olarak değerlendirdi ve bu olayların sorumlularının bulunması için bir soruşturma açılmasını talep etti.

Washington’daki yetkililer, Kahire’de meydana gelen yeni şiddet olayları karşısında, ABD vatandaşlarının “vakit kaybetmeden” Kahire Havalimanına gitmelerini ve bir an önce Mısır’dan ayrılmalarını istedi. Ayrıca, şiddet olaylarının tırmanması nedeniyle Mısır’a ek sefer yapılamama ihtimalinin olduğu da bildirildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s