AB Dışişleri Bakanı Ashton’dan Mübarek’e çağrı

Yayınlandı: 03 Şubat 2011 / Mısır
Etiketler:, , , ,

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton bu sabah saatlerinde Mısır’da yaşanan son gelişmeler ile ilgili olarak yazılı bir açıklama da bulundu..

Açıklamasında Mısırlı yetkililere güçlü bir mesaj ilettiklerini aktaran Ashton, barışçıl protestoculara silahlı siviller tarafından şiddetli saldırı düzenlendiğini ve bunun kendilerinde büyük kaygı uyandırdığını ifade etti. Ölenlerin yakınlarına baş sağlığı ve yaralananlara da acil şifa dileklerini ileten Ashton yazılı açıklamasında şunlara değindi:

“Mısırlı yetkilileri acil olarak protesto ve biraraya gelme haklarını kullanan vatandaşları korumak için güvenlik güçleri yetkililerinin tedbir almasını sağlamaya çağrıyoruz. Açık şekilde belirtiyorum ki bu vatandaşları korumak ordunun ve güvenlik güçlerinin görevidir. Hükümet vatandaşlarının refahı ve güvenliğinden sorumludur. Ölümlere ve yaralanmalara sebebiyet verenler adalet önüne çıkarılmalıdır. Ayrıca gazetecilere uygulanan şiddet ve baskılar kabul edilemez.

Mısır halkının demokrasi talepleri için acil, somut ve net adımlar artık atılmalıdır. Mısırlı yetkilileri adil seçimlere gidecek süreçte, demokrasiye gerçek geçişi başlatmaları için bu adımların şimdi atmaları çağrısında bulunuyorum.”

Yeni sisteme uygun Aöf ilahiyat Arapça kursu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s