Türk Pasaportu Mısır’da hayat kurtarıyor

Yayınlandı: 01 Şubat 2011 / Mısır
Etiketler:,

Mısır’da çıkan olayların arasında kalan Türk öğrenciler, kendilerinin Türk olduğunu söyleyip, TC  pasaportlarını gösterdiklerinde eylemciler, bakın nasıl tepki gösçterdiler.

Mısır’ın başkenti Kahire’ye üniversite eğitimi için giden Türk gençlerinden bir grup, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın tahsis ettiği tahliye uçağı ile dün akşam yurda döndü. Yaşadıklarını  anlatan öğrenciler Kahire’de gerçek anlamıyla büyük dram yaşandığını söylediler.

Gençler, Türkiye’ye dönebilmek için Havaalanına ulaşmak amacıyla bindikleri aracın her km de sivil eylemciler tarafından durdurulduğunu anlattılar. Gençler, pasaportlarını göstererek Türk olduklarını söylediklerinde yollarını kesen eylemcilerin özür dileyerek yolu açtıklarını dile getirdiler.

Mısır’da Türk olmanın büyük avantaj olduğunu belirten gençler, Türk olan iki abilerinin kendilerine satırlarla saldıran sivillere Türk olduklarını söyleyerek pasaportlarını gösterip canlarını kurtardıklarını anlattılar.
Bazı polislerin yağma olaylarına karıştığını duyduklarını söyleyen Ahmet Toy, Muhammed Sait Akgemci, Zübeyir Küçükdağılkan isimli gençler kentin ara sokaklarının tamamen eylemcilerin kontrolünde olduğunu, ana arterlerdeki önemli yerlerin yoğunluklu olarak askerlerin, bazı noktaların ise polislerin kontrolünde olduğunu dile getirdiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s