Petrol Fiyatları Fırladı

Yayınlandı: 01 Şubat 2011 / Mısır
Etiketler:, , , ,

Petrol 2008’den beri ilk kez 100 doları geçti.Mısır’da yönetime karşı meydana gelen olayların Orta Doğu’ya da yayılacağı endişesi piyasaları tedirgin ederken, altın, dolar, petrol gibi güvenli limanlar ile emtia ürünlerine talebi artırdı. İngiliz Brent tipi petrol 2008’den sonra ilk defa 100 doları geçti.

Mısır’da 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği protesto dalgasının, Suudi Arabistan gibi diğer otokratik yönetime sahip rejimlere de sıçrayacağı ve dünya petrol arzını tehlikeye atacağı korkusuyla 13 Mart teslimi Brent tipi petrolün varil fiyatı 101.70 dolara kadar çıktı. Brent petrolün fiyatı daha sonra hafif gevşeyerek 100.50 dolara indi.

ABD ham petrolünün varil fiyatı da 92 dolara çıktı. İki petrol tipi arasındaki makasın açılmasının arkasında taşıma ve depolama maliyetlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

Mısır’daki olayların önemli petrol arz rotalarından biri olan Süveyş Kanalı’ndaki güvenliği tehdit edeceği ve rota değişikliklerinin maliyeti artıracağı beklentisi de petrol fiyatlarını etkileyen en önemli risk olarak görülüyor. Bununla birlikte ABD’de iyi gelen ekonomik verilerin artırdığı iyimserlik de petrol talebinde artışa olacağı beklentilerini güçlendiriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s