Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in kontrolü yeniden sağlamaya çalıştığı Mısır’da, polise tekrar sokaklara dönmesi talimatı verilirken, sokağa çıkma yasağı da genişletildi. Eylemciler, yarın için dev gösteri çağrısı yaptı.
Kahire’nin merkezindeki Tahrir Meydanından gece de ayrılmayıp burada kamp kuran göstericiler, bugün için genel grev çağrısında bulundu. Bugün yüzbinlerce göstericinin cumhurbaşkanlığı sarayına yürümesi bekleniyor.
POLİS YENİDEN SOKAĞA İNECEK

Mübarek, sokakları orduya bırakan polise tekrar sokaklara dönmesi talimatı verdi. Olayların büyümesi nedeniyle sokakları orduya bırakan polis, Mübarek’in emriyle sokaklara geri dönmeye hazırlanıyor.

DEV GÖSTERİ ÇAĞRISI
Mübarek’in 30 yıllık yönetimine karşı gösteriler yedinci gününe girerken, protestocular yarın için “milyonların protestosu”/ “mega protesto” çağrısı yaptı. Dün gece de sokakları terk etmeyen Mısırlılar İskenderiye, Mensure, Demanhur ve Suveyş kentlerinde de sokaklara döküldü. Bu arada devlet televizyonu, Mısır’da demiryolu trafiğinin, dolayısıyla tren seferlerinin durdurulduğu bildirildi. Tren seferlerinin yarınki gösteriye katılımı engellemek için durdurulduğu belirtiliyor.

YAĞMA SÜRÜYOR
Polisin dün ortalıkta görünmemesi protestolarda kayıplara yol açmazken, yağma olayları devam etti. İçişleri Bakanı bunun üzerine dün polisin sokağa geri döneceğini açıkladı. “1330 FİRARİ MAHKUM YAKALANDI”Cezaevlerinden kaçan mahkumlardan 1330’unun yakalandığı bildirildi. Devlet televizyonunun (ERTU) verdiği haberde, Kahire çevresinde bulunan ve isyan çıktığı belirtilen dört cezaevinde ordu birliklerinin kontrolü ele aldığı ve buralardaki mahkumların güvende olduğu belirtildi. Mısır’da dün Kahire-İskenderiye yolundaki El Kantur El Hayriye bölgesinde bulunan cezaevlerinden 3 binin üzerinde mahkumun kaçtığı bildirilmişti. Bazı televizyonlar kaçan mahkumlara ateş edildiğini ve cezaevinin önünde bazı mahkumların öldürüldüğünü iddia etmişlerdi.

JETLERLE GÖVDE GÖSTERİSİ
Dün akşam  saatlerinde Tahrir Meydanı’nın üzerinde askeri helikopterler, hemen ardından da savaş jetleri uçmaya başladı. Amerikan CNN televizyonunun olay yerindeki muhabiri kalabalığın üzerinde sağır edici bir gürültüyle defalarca tur atan jetlerle ilgili “Pilotların yüzünü görebileceğimiz kadar alçaldılar” dedi. Aynı sırada İskenderiye, Süveyş, Minye gibi büyük kentlerde de benzer uçuşlar yapıldı. Ancak jetler kalabalığın üzerinden uçarken gün boyu sınırlı sayıda kalan kalabalık birden büyüdü. El Cezire ve CNN’in meydandan yaptıkları yayınlarda kalabalığın her uçuşta daha da arttığı görüldü. Halk ise önce alkışlarla karşıladıkları jetlere daha sonra “Rejim devrilsin istiyoruz” sloganlarıyla yanıt verdi. ORDU TERCİHİNİ YAPSIN Protestocular ordunun da “Mübarek ile Mısır arasında tercih yapması” gerektiğini kaydediyorlar. Gösteriler yedinci gününe girerken protestocuların evlerine dönmeyi reddetmesi, ordununsa göstericilerin üzerine gitmemesiyle bir “pata” durumunun ortaya çıktığı ifade ediliyor.

MÜBAREK DİRENİYOR
Protestocular Mübarek gitmeden meydanlardan ayrılmama yemini ederken, Devlet Başkanı dün akşam hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ahmet Şefik’e siyasi partilerle diyalog içinde anayasa ve yasama reformları yapma talimatı verdi. Bunun yanı sıra Mübarek, işsizliği azaltmak için ekonomik önlemler alınmasını istedi. YENİ HÜKÜMET KURULDU.Yeni hükümet açıklandı. Devlet televizyonu, savunma ve dışişleri gibi önemli bakanların yerlerini koruduğu yeni hükümette, maliye ve içişleri bakanlarının ise değiştirildiğini duyurdu.
Günlerdir eylem yapan protestocular, Mübarek’in Ömer Süleyman’ı cumhurbaşkanı yardımcısı yapmasını, ayrıca yeni bir başbakan atamasını reddediyor. Ülkede tüm işaretlerin, protestocuların yalnızca Mübarek’in gitmesi halinde yatışacağını gösterdiği belirtiliyor. Göstericiler “Ne Süleyman, Ne Şefik” sloganları atıyor. Bu arada istihbarat başkanı Ömer Süleyman’ı önceki gün cumhurbaşkanı yardımcısı yapan Mübarek, Süleyman’ın yerine Kuzey Sina Valisi Murat Muvafi’yi getirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s