Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır yönetimine çağrısı, başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda yankılandı..

Başbakanın Mısır yönetimine “Mısır’ın huzuru, güvenliği, istikrarı adına önce siz adım atın. Halkı tatmin edecek adımlar atın” çağrısı yapması, başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda yankı buldu.

Göstericiler, A.A muhabirine yaptıkları açıklamalarda, ABD’den ve İngiltere’den de Başbakan Erdoğan’ınki gibi, halkı ön plana çıkaran açıklamalar beklediklerini söylediler.

Muhalif Veft Partisi üyesi olduğunu söyleyen Hüseyin Muhammed Emara, “Erdoğan’ın açıklamasını televizyonda gördük. Bize moral verdi. Başından beri ABD ve İsrail hükümetten yana tavır takınırken, Türkiye hem tarafsız hem de insani durumu ön plana çıkaran ve bizleri düşünen bir açıklama yaptı. Eğer Mısır hükümeti, bizim isteklerimizi dinlerse ülke istikrara kavuşur. Biz şiddeti sevmiyoruz” dedi.

Göstericilerden Kahire Amerikan Üniversitesi öğrencisi Temel Ahmet de “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ve çağrısı, şu ana kadar yabancı liderlerin yaptığı çağrılardan daha farklıydı ve bize göre, insan haklarını ön plana çıkaran bir açıklamaydı. Burada tüm arkadaşlar, Türkiye’nin başından beri takındığı tarafsız ve barışçı tutumu takdir ediyoruz ve alkışlıyoruz” diye konuştu.

Bazı göstericiler Başbakan  lehine sloganlar atarak, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bugün Mısır hükümetiyle ilgili açıklamasından sonra Erdoğan’ın açıklaması, hem bizi mutlu etti hem de bir lidere yakışır şekildeydi” dediler.

EL CEZİRE KANALI, BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TBMM AK PARTİ GRUBUNDA YAPTIĞI KONUŞMAYI CANLI YAYINLADI

Tunus ve Mısır’daki protestoları yakından izleyen ve Arap halklarının yakından takip ettiği El Cezire televizyonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün TBMM Ak Parti grubunda yaptığı konuşmayı canlı olarak yayınladı.

Erdoğan’ın Mısır’daki gelişmeleri de değerlendirdiği ve Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e reform çağrısında bulunduğu konuşma, başından itibaren Arapça simültane çeviri ile ekrana taşınıyor. (AA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s