500 Yıllık Teori Çöktü!

Yayınlandı: 29 Ekim 2010 / Gündem
Etiketler:, , , , ,

Arkeologların İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı kazıda yüzyıllarca süren frengi hastalığı yanlışı ortaya çıktı.

İngiltere de yapılan en büyük kazıda ortaya çıkartılan kemiklerin,şimdiye kadar sanılan kristof kolomb un Avrupaya frengi hastalığını getirdiği tezini çürütüyor.
Orta Çağdaki Londra halkının hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bilim adamları, o dönemden kalma St. Mary Hastanesi’nin mezarlığında kazı çalışması başlattı. Araştırma kapsamında 10 bin 500 kemik arasından 5 bin 387 tanesi incelendi. İncelenen kemikler arasında, frengi hastalığının izlerine rastlandı. Ancak, kemiklerin sahibi kişilerin toprağa verildiği tarihlerin, Kolomb’un Amerika’yı keşfinin öncesine rastladığı belirlendi.

Londra Müzesi’nden Brian Connell, inceledikleri kemiklerden 25 tanesinde frengi hastalığının izlerini bulduklarını söyledi. Connell, kayıtlara göre bu kemiklerin bir zamanlar Londra’nın en büyük hastanesi olan St. Mary’de yatan frengi hastalarına ait olduğunu belirtti.

EN AZ 90 YIL FARK VAR
Bilim insanları, frengi izlerine ait kemiklerin olduğu mezarlarda ölen kişilerle gömülmüş madeni paralar buldu. Paralara radyakarbon tesit yapıldığında, frengiden ölen iki kişinin 1200-1250 veya 1250-1400 yılları arasında doğduğu tespit edildi.

Oysa, Kolomb Hindistan zannettiği Küba’ya 1492 yılında ayak bastı.

Connell, elde ettikleri bulgunun Kolomb teorisinin “tabutuna son çiviyi çaktığını” söyledi. Avrupalı bilim insanları, Kolomb Amerika’ya gitmeden önce Yeni Dünya’da frengi bulunmadığını öne sürmüş, 2008’de yapılan genetik bir çalışma bu teoriyi desteklemişti.

ABD’nin Atlanta eyaletinde bulunan Emory Üniversitesi’nden Kristin Harper, dünyanın dört bir yanından elde ettiği frengiye neden olan bakteri türünü incelemişti. Harper, cinsel yolla bulaştığı bilinen hastalığın en yakın orijinini Güney Amerika olarak belirtti.

Ayrıca, Avrupa’da ilk frengi vakasının 1495’te ortaya çıkması, Kolomb teorisini güçlendirmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s