Bugünden itibaren başörtülü, mini etekli, küpeli, sakallı, sakalsız tüm öğrenciler üniversitelere özgürce girebilme hakkına sahip olacak ve kimse onların hakkını yiyemeyecek,sınıftan atamayacak.
Üniversitelerde farklı durumlar olmaksızın kılık kıyafet serbestisliğine yönelik girişimler özgürlüğe bir adım daha atılmasını sağladı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bugün İstanbul Üniversitesi’ne bir yazı göndererek  üniversite öğrencileri için kılık kıyafet serbestliği olduğunu ve bu konuda ayrımcılık olmadan her öğrencinin okula girebileceği ve dersten atılamayacağını ifade etti.

Bütün öğretim üyelerine gönderilen yazılı açıklamada öğrencilerin kılık kıyafetinden dolayı eğitim öğretim hakkının engellenemeyeceği, dolayısıyla derslerden mahrum bırakılamayacağı, ancak tutanak tutulabileceği bildirildi.Sonun da yıllar önce yapılması gereken adım bugüne nasip oldu.Artık bırakılsında insanlar ne giyip giymeyacaklerine yada ne tarzda giyinebileceklerine kendileri karar versinler.

SINIFTAN ÇIKARANA SORUŞTURMA

YÖK, öğrencinin “disiplin yönetmeliğine aykırı” durumu sebebiyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu.

YÖK’ün bu yazılı belgesi İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı. Bundan böyle bir öğrenci derse türbanla girse bile derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak.

Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana iletmekle yetinecek. Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma başlatılacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s