12 Eylül 2010 da yapılan referandumun etkileri sürüyor.

Bilindiği üzere referandum sonucu : EVET %57.9 HAYIR %42.1

Referandumun Türkiye basınındaki yankıları sürerken; yabancı basında değişiklikleri yakından takip etti..

Anayasaya değişliği ile ilgili olan referandum sonucunu Hollanda basını “Türk hükümeti referandumu kazandı” şeklinde ifade ederken; Hollanda Ulusal Ajansı (ANP) seçmenlerin %58 inin “askerler ve yargıçların gücünün azalması yönünde oy kullandığını” yazdı. Haberde şu an mevcut anayasanın askeri darbe döneminde hazırlanmış bir anayasa olduğuna dikkat çekilirken, Başbakan R.T. Erdoğan’ın “bireyi merkeze yerleştiren” bir yaklaşım sergilediği ifadelerine yer verildi.

Volkskrant gazetesi de, manşetlerinde “Türk halkının çoğunluğu tartışmalı anayasa değişikliğini onayladı” şeklinde haberi yayınladı. Anayasaya değişikliğiyle askerin yetkilerine sınırlamalar getirildiği ve  Cumhurbaşkanı ve TBMM nin haklarının genişletildiği yazıldı.

Ayrıca Volkskrant gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın referandum sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı konuşmaya da geniş yer verdi. Başbakan Erdoğan’ın “Evet” diyenlerde “Hayır” diyenlerde kazanmıştır şeklindeki sözlerine yer verildi.

Daily Telegraph  gazetesi de sonucun Türkiye ‘nin Avrupa Birliği iddiasını güçlendireceğini, ancak İslamcı bir başbakanın elinde çok fazla güç topladığı ve  kaygılarını da beraberinde getireceğini belirtmiş.

Emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu’nun da görüşlerine yer verildiği gazetede muhalefetin bunu bir güven oylamasına dönüştürdüğünü bu sebeple sonuçların toplumu kutuplaştıracağını söyleyen Loğoğlu :

“İktidar partisinin muhalefete daha az duyarlı hale geleceğini ve buna karşılık muhalefetin ise hükümetin altını oymak için daha sert bir söylem ve yaklaşım kullanmaya başlayacağını ve AK partinin genel seçime daha rahat gireceğini” sözlerine ekliyor.

İtalyan basını ise referandumu Recep Tayip Erdoğan için bir “ZAFER” anlamına geldiği şeklinde yorumladı.

İtalyanın en önemli gazetelerinden biri olan Corriere della Sera, referandumun sonucunu “Türkiye’de Erdoğan’ın zaferi. Anayasa reformuna evet” başlığıyla yayımladı. Haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sonucu bir milat olarak nitelendirdiğine dikkat çekildi.

Gazete aynı zamanda İtalyada en çok tanınan Türk yazarlardan biri olan Elif Şafak’la referanduma dair bir söyleşi yaptı. Gazetede EVET oyu verdiği belirtilen Elif Şafak’ın “Bizdeki İslam, Avrupa demokrasileriyle yan yana yaşayabilir. Artık şu apaçık ortada: Halk artık darbe istemiyor” sözlerine de yer verildi.

La Repubblica gazetesi de “Türkiye’de halk oylaması. Erdoğan kazandı”  başlığı ile sunduğu haberde “Anayasa değişikliğine ‘Evet’ denildi.  Artık askerlerin gücü azalmış olacak” şeklinde ifadeler kullandı.

Referanduma İngiliz basınında da geniş yer verildi. Financial Times gazetesi, referandum sonucunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için “zafer” olarak değerlendirirken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için ise bir “darbe” niteliğini taşıdığını yazdı.

The Guardian gazetesi de “Seçmen anayasa değişikliklerine destek verdi, askerler ve hakimler kaybetti” başlığı ile habere yer verirken , sonuçların AK Parti için beklenmedik ölçüde kolay bir zafer olduğunu bildirdi.

Times gazetesi de haberi “Seçmen yeni anayasaya destek verdi, ordu savaşı kaybetti” başlığı ile verirken sonucun “Türkiye’nin askerci geleneğine büyük bir darbe vurduğunu  ve 2011 yerel seçimlerinden  önce Erdoğan’a yönelik bir güvenoyu olarak görüldüğünü” belirtti.

Independent gazetesi de referandum sonucunun hükümetin zaferi olduğu şeklinde yorumlarken sonuçların birbirine yakın olduğu ifadelerini de kullandı. Gazete, “ 1923’ten beri iktidarı elinde tutan laik ve otoriter elitin destekçileriyle, AK Parti hükümeti arasındaki güç mücadelesi devam edecektir “ yorumunu yaptı..

Yunan basınından Elefteros Tipos gazetesi de haberi, ”Erdoğan’ın Yüzde 58 ile ezici galibiyeti” ve”Yavaş yavaş demokratikleşmeye doğru” başlıkları ile verirken,  Türk halkının Yüzde 60’ına yakın bölümünün Anayasa değişikliklerine ”Evet” dediğini yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s