Yazıma başlamadan önce şunu belirtmeliyim. Burda  bilgisayar bölümünde benim yazdığım yazıların ve  bilgilerin hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Bizzat kendi tecrübelerim ve okuduğum  makalelere dayanan verilerdir.

Neyse lafı uzatmadan başlıyorum..

Bir websitesi yaptınız ve google gibi bazı popüler arama motorlarında çıkmasını istiyorsunuz.. Neler yapılabilir..

1. İlk olarak ; hangi arama motorunda gözükmek istiyorsanız o na URL eklemesi yapmanız gerekiyor. Mesela Google, yahoo, bing, ve ask gibi arama motorlarını ele alalım.. Bunlara ilk olarak sitenizi tanıtmanız gerekiyor..

Yahoo add url

http://siteexplorer.search.yahoo.com/

Google Add Url

http://www.google.com.tr/addurl/

Bing  Add Url

http://search.msn.com/docs/submit.aspx?FORM=WHWL

2. İkinci olarak ; Sitenizin title, description ve meta tag kısmına düzgün şeyler yazmalısınız.. Yani title; site ile uyumlu olacak sonra description ı sitenizin hangi sayfasındaysanız onunla ilgili tanımlamaları içerecek. Çünkü google sitenizi indexlediğinde bu tanımlara yer vererek arama sonuçları çıkarıyor. Eger her sayfada aynı description olursa google da sayfalarınızı arattığınızda hepsi aynıymış gibi çıkıyor. Birde dikkat etmeniz gereken nokta; meta taglar. Mümkünse her meta tag sayfa ile alakalı ve her sayfaya özgü kelimelerden seçilmiş olması gerekiyor. Sayfa ile alakasız ama sırf google da çok aratıldı diye yığınla meta tag doldurmanın hiç bir esprisi yok..

3. Birde google ın ücretsiz bir analiz aracı olan Google Analytics için kayıt yaptırmakta fayda görüyorum.Google ın bu ücretsiz aracı bizim için internette gerekli olan her tür raporlamayı yapıyor. Web sitenizi kim nerden hangi ülke veya ilden kaç kere ziyaret etmiş, google da siteniz hangi kelimeler aratılarak bulunmuş, hangi sayfalarda ne kadar süre gezilmiş, sitenizi ziyaret eden kişiler hangi tarayıcıları kullanıyorlar ve hangi kaynakları kullanarak gelmiş.. işte bu verilerin günlük raporlarına bakabiliyorsunuz.. ve bu hizmetten faydalanmak için sadece bir google mail hesabı (gmail) nız olması yeterli..

Google analytics sitenizi takip etmek için bir kod üretiyor. Ve sizin bu kodu sitenizdeki her sayfaya koymanız gerekiyor. Birde şunu belirtmekte fayda görüyorum;  birden fazla siteniz varsa mümkünse hepsi için ayrı bir google hesabı kullanın (bunun mantığını anlamamakla beraber bunu  google seo hizmeti veren bir firmanın temsilcisinin online sunduğu bir seminer videosunda duymuştum)..

4. Baska yapılması gereken şeylerden biri de robot.txt dosyası olusturmak. Bu dosya arama motorlarına hangi dosyalarınızı erişime izin vereceğinizi yada vermediğinizi gösteriyor.ve bu dosyayı ftp alanınıza kök dizine atmanız gerekiyor.

5. Sitemap oluşturmak. ve daha sonra bu oluşturduğumuz sitemap.xml i arama motoruna yani bizim için bu yazıda google a tanıtmak. Sitemap nasıl olusturulur kısmına baska bir yazımda değineceğim.Sitemapi google a tanıtma olayına gelince; gmail hesabımızla giriş yaptıktan sonra  google ın Google Hesabı Ayarlarına tıklayarak ” Site yöneticisi araçlarından” > Sitemaps > sitemap imizi ekleyebiliriz.

6. Bütün bunları yaptık ve hala google   sitemizi indexlemiyorsa bir-iki yöntem daha var.. Ücretsiz google a ping atan siteler yardımıyla google a sitemizi tanıtmak(Bu konuya ayrıntılı olarak değineceğim).. Tabi bunda aşırıya kaçmamak gerekiyor. Sitenize içerik ekledikçe ping atmak yeterli olacaktır. Diğer türlü google ın sandbox’ına düşebilirsiniz yani google ın banlamasına maruz kalabilirsiniz.

7. Birde sitenizde farklı sitelerden kopyala yapıştır içerik kullanmazsanız sitenizin geleceği için iyi olacaktır.Google özgün içeriğe çok dikkat ediyor. Kopya içerik kullanırsan google ın yasaklamasına maruz kalabilirsiniz..Ancak şu yapılabilir. Okuduğunuz beğendiğiniz bir yazı,  haber veya makale yi kendi yorumunuzla sitenizde yayınlayabilirsiniz.

8.Birde sitenizi sürekli güncel tutmanız gerekiyor. Yoksa zamanla google sizi unutabilir.

9. Sitenizde sayfa olustururken sayfalarınıza vereceğiniz isimlerin google arama sonuçlarında nokta atışı yapacak şekilde olmalı .. Örnek vermek gerekirse mesela ilahiyat okuyorsunuz ve açıköğretim ilahiyat fakultesi arapça önlisans sorularını arıyorsunuz.. Google a bu şekilde bir sorgu yazdıgınızda (“Açıköğretim ilahiyat önlisans arapça çıkmış sorular“) aşağıdaki sitenin çıkma olasılığı yüksek..

http://www.ankaraarapcakursu.com/IlahiyatSinavlar/acikogretim-fakultesi-ilahiyat-onlisans-arapca-cikmis-sorular-2004-1.sinif.pdf

10. Yapılabilecek son şey de google tarafından bilinen populer bir siteye sitenizin linkini vermek. Böylelikle google da çıkma olayınız hız kazanacaktır.

Buraya kadar yazdıklarım kabaca her site için yapılması gerekenler.. Maddeleri ilerde daha ayrıntılı olarak ele alacağım inş.

Herkese Kolay Gelsin..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s