Biraz bu konudan bahsetmek istiyorum..

Google; sonuç itibariyle bir arama motoru ve siteleri indexleyip arşivliyor ve sizde google ın daha önce indexlediği bir yazıyı copy paste mantığı ile sitenizde paylaşmıssanız eğer google aynı yazıyı tekrardan arşivlemeyeceği için sizin yazınızı indexlemeyecektir . Bu sebeple aldığınız yazı ile ilgili google aramalarına en son sayfalarda çıkmanız hatta hiç çıkmamanız da muhtemel bir olaydır.

Google da bu(google seo da özgün içerik faktörü) konu ile ilgili olarak arama yaptığınızda yüzlerce yazı bulabilirsiniz.. Bende birçoğunu okudum.. Yazıları özetlersek herhangi bir konuyu ele alıp kendi ifadelerimiz ile yazdığımızda yada bir konuyu baştan sona kendimiz yazdığımızda(kendi anlatımımızla ve düşüncelerimizle) google ın bunu özgün içerik olarak algılayacağı yazılıyor.

Okuduğum bir makale de bu tanımın kısmen doğru olduğunu ancak bu konunun tam olarak bizim tarafımızdan yanlış algılanıldığı yazıyordu. Yani aslında google’ın bizden istediği özgün içerik; daha önce kimsenin anlatmadığı bahsetmediği içerik olmalıymış.

Atıyorum “Mevlana Kimdir” konusu ile ilgili google da 1 milyon sonuç varken ben de tutup aynı başlık ve içerikle tekrardan bu konuyu yazarsam google böyle bir kayıt zaten bende bulunuyor diyip bizim yazımızı en arkalara atar… Ancak ben “Mevlana’nın ilme Bakışı” yada “Mevlana’nın Şems ‘e Olan Sevgisi” gibi farklı bir konuyu ele alırsam işte google bu tür bir yazının değerli olduğunu düşünecek ve indexlemeye başlayacaktır.

Ama şöyle düşünebilirsiniz. Yani ben  “Mevlana Kimdir” gibi popüler bir konu hakkında yazı yazabilecekken niçin “Mevlana’nın İlme Bakışı” gibi ilgi çekmeyen bir konuyu yazayım diyebilirsiniz. Bu konu kimin ilgisini çekerki de diyebilirsiniz. Açıkcası haklısınız.

Birde şu var tabiî ki bazı yazılar(konular) vardır ki onları farklı bir şekilde ifade edemezsiniz. Yani mesela sitenizde yemek tarifi paylaşacaksınız 2 kaşık tuz demenin kaç farklı yolu vardır ki.. Yani başka dillerde mesela Arapça da bunun benim bildiğim 4-5 şekilde söyleyebilirsiniz ama Türkçede bunun bir alternatifi bulunmamaktadır. Yada sitenizde beğendiğiniz bir Necip Fazıl Kısakürek şiirini paylaşacaksınız ve bir şiiri yorumlama gibi bir durum olmayacağı için copy(kopya) içerikten google da arka sıralara düşmeniz muhtemel tabiî ki.. Açıkcası bu konuda google eleştirenlerdenim.

Peki google a yazımızın özgün olduğunu gösterebilmenin yöntemleri nelerdir. Bir başlığı 3 farklı şekilde ifade etmek mümkün..

1- Makalemizi baştan kendimiz yazmak
2- Okuduğumuz makaleyi yazan birisinin sözlerini değiştirmek.
3- Makaleyi farklı bir şekilde(üslubu ve dili değiştirerek) anlatmak

Yukarıda bahsettiğimiz 3 şekilde yazılan makale özgün içeriğe sahiptir diyebiliriz.. Yani google’in istediği özgün içerik daha önce değindiğim gibi farklıdır ama bu şekilde özgün olursak da google sayfamıza değer verir. İndexlenme hızımız artar, ve sayfamızın değeri yükselir.

Bir başka yol ise bahsetmek istediğimiz bir konu ile ilgili yabancı dilde yazılmış bir makaleyi bulup onu kendi dilimize çevirdiğimizde de google bu içeriği özgün kabul edecektir.

Sonuç itibariyle google bir arama motoru , insan değil.Yani iki yazıyı okuyup anlayarak değerlendirme yapmadığı için bu şekilde özgün içerik havası estirebiliriz. Google ın kendine ait kriterleri var tabiî ki ama bu mantık çerçevesinde değil kesinlikle..

Google bot , siteleri kelime yoğunluğuna bakarak indexlediği için ; “Ayşe okuldan geliyor” cümlesini “Ayşe mektebden geliyor” şeklinde değiştirirsek içeriği özgün yapmış oluruz.

Birde içeriğimizde yani yazılarımızda ve paylaşımlarımızda google da çok fazla aratılan kelimeleri sık kullanırsak bu bizi google aramalarında üst sıralara çıkaracaktır.

Not :

Sayfamızda paylaştığımız yazıların sürekli başlığını değiştirmemeye dikkat etmeliyiz çünkü bu olay google ceza sebeplerinden sayıldığını okumuştum.

İnş bu makale “Google beni neden indexlemiyor” veya ”Neden Google’de çok gerilerde çıkıyorum” gibi sorulara yanıt olmuştur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s