İMAM HATİP LİSELERİ ARAPÇA 9. SINIF DERS KİTABI ELEŞTİRİSİ

BAHAR MEDNİ*

Giriş

Bu çalışmada İmam Hatip Liselerinin 9. sınıfı için hazırlanmış Arapça ders kitabının dil öğrenme hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı, olumlu ve olumsuz yönleri verilerek incelenmiştir.

Anahtar kelimeler

Arapça, ders kitabı, öğrenme

Abstract

İn this study, an arabic course book prepared for the ninth grade of  İH high school has been analysed by stating the positive and negative aspects to find out whether it has achieved it’s aim.

Keywords

Arabic, course book,

*Yüksek Lisans Ö., Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte küreselleşen dünyada farklı diller de büyük önem kazanmıştır. İnsanlar artık kendi yurtlarının dışına çıkmaya ve gittikleri ülkelerin dillerini öğrenmeye başlamışlardır. Bununla birlikte dil eğitimi de büyük aşama kaydetmiştir. Hemen hemen her ülke yabancılar için kendi dillerini öğreten kitaplar yayınlamıştır. Pek çok Avrupa ülkesi dil eğitimi adına çok verimli kitaplar oluşturmuştur. Ancak Asya ve Afrika ülkelerinde dünyada en çok konuşulanlar arasında bulunan bazı dillere ait yabancılar için dil öğretim kitapları ne yazık ki az sayıdadır.

Bu dillerden Arapça dünyada en çok konuşulan diller arasında bazı verilere göre 3.  bazı verilere göre ise 4. sıradadır. Son zamanlarda yabancılar için Arapça öğretimi gelişse de  diğer dillere nazaran yeterli düzeye ulaşamamıştır. Ancak gerek Arap ülkelerinde gerekse bu ülkelerin dışında kalan ülkelerde Arapçaya verilen önem artmaktadır. Bu nedenle ilerleme yavaş da olsa gerçekleşmektedir.

İmam Hatip Liseleri Arapça 9 Ders Kitabı tamamı Türk eğitimciler tarafından hazırlanmıştır. Son zamanlarda Arapça adına yazılmış en verimli ve güvenilir kitaptır da diyebiliriz. Hiçbir kitap dört dörtlük yazılmamıştır. Ancak bu kurala uygun kitaplarda az değildir. İmam Hatip Liseleri Arapça 9 Ders Kitabı bunlardan biridir.

KİTABIN KİMLİĞİ

Kitap adı: İmam Hatip Liseleri Arapça 9 Ders Kitabı

Yazarının adı ve soyadı: Prof. Dr. Emrullah İŞLER, Dr. Mehmet Hakkı SUÇİN, Dr. Erdinç DOĞRU, Abdullah KÖSEOĞLU, İrfan IŞIK, Selahattin DEMİRCİ, Tuba GÜLERDİ SATIR, Hasan KALELİ

Yayımlanma yeri ve yayıncı: MEB

Yayımlanma tarihi: 2007

Kaçıncı baskısı: Birinci baskı

Sayfa sayısı: 200

ISBN: 978-975-11-3007-5

KİTABIN İYİ YÖNLERİ

Bir yabancı dil kitabı öncelikle öğrenciye o dili sevdirmelidir. Bunu da ilk etapta dış ve iç görünümüyle  sağlamalıdır. Kitap renkli ve resimli olmasıyla bunu büyük oranda başarmıştır. Bununla sıkıcı olmaktan da çıkmıştır. Özellikle kelime ve dilbilgisi konularında bulmacalar, karşılaştırmalar, gruplaştırmalar, farklı olanı bulma, verilen resimlere kelimeler bulma vb. farklı aktivitelerle hem öğrenci hem de öğretmen için eğlenceli hale gelmiştir.

Bir ders kitabında aşamalı öğretim çok önemlidir.  Bu kitapta konuların gelişi güzel yerleştirilmediğini, ve aşamalı ilerleme prensibi kullanıldığını görüyoruz. Kitapta bu prensip  öğretimin kolaydan başlayıp gittikçe zorlaşarak ilerlemeyi esas alarak tasarlanmıştır. Bunun hem dilbilgisi hem de kelime bilgisi içinde geçerli olduğunu görmekteyiz.

Aynı zamanda kitap öğrenci merkezlidir. Öğretmen rehberliğinde öğrenciyi keşfetmeye yöneltmektedir. Çalışma kitabının da olması öğrenciye kendi kendine çalışması için fırsat tanımaktadır. Bu nedenle alıştırmaların azlığı söz konusu bile değildir.

Her şeyin sanal olduğu, gerçeklikten uzak olduğu günümüzde kitap gerçek insanlara yer vererek sınıfa da gerçek dünyayı taşımaktadır. Bununla birlikte gerçek hayattan farklı  resimlerle de tek düzelikten kurtulmuştur.

KİTABIN İYİ OLMAYAN YÖNLERİ

Diğer yandan kitapta güncel hayattan çok fazla örnekler yoktur. Örnek olarak yalnızca Atatürk’ü görmekteyiz. Bunun dışında bazı ünlü mekanlar da kitapta yer almıştır. Oysa konulara uygun olarak gençlere örnek olabilecek ve onların ilgisini çeken insanlara ve dünyanın değişik yerlerinden tarihi ve kültürel zenginliği olan mekanlara daha fazla yer verilebilirdi. Buradaki amaç daha çok öğrencilerin hem dil öğrenme hem de genel kültürü  geliştirme açısından fayda sağlamalarıdır.

Bir yabancı dil kitabında dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin bulunması ve eşit şekilde dağılması gerekir. Halbuki bu  kitapta sadece okuduğunu anlama, yazma ve CD sinin yardımıyla da dinleme becerileri bulunmaktadır. Ancak konuşma becerisine dair herhangi bir alıştırma bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu dört becerinin dağılımı da eşit şekilde yapılmamıştır. Daha çok okumaya ağırlık verilmiştir. Yazmada öğrenciler için kompozisyon ya da kısa paragraf alıştırmaları kitapta mevcut değildir.

Kitap öğrenci merkezlidir ancak konu ile ilgili öğrencilerin geliştirdiği faaliyet temelli bir kitap değildir. Buna şöyle bir örnek verebiliriz. Diyelim ki konuda şimdiki zaman verilmiştir. Konu bittikten sonra öğrencinin kullanabileceği  bir faaliyetin olması gerekmektedir. Mesela bir resim bulunabilir. Resimde bir kişi yatağına uzanmış, bir elinde bardağı diğer elinde gazetesi karşısında televizyon …vs. Öğrencilerden resimde ne gördüklerini söylemeleri istenir. Genelde öğrenilen yani şimdiki zamanla ilgili örnekler verilir. Hatalı cümleler yapan öğrencilerde çok olacaktır. Bundan sonra kitapta bulunan cümlelerle öğrencilerin cümleleri karşılaştırılır. Öğrenciler hatalarını gördüklerinde konuyu daha da iyi kavrayacaklardır.

Konu ile ilgili bir diğer faaliyette mimik oyunudur. Öğrenciler karşılıklı mimikler yaparlar ve hangi mimik hareketini yaptığını arkadaşı söyler buda genelde; uyuyor, esniyor, gülüyor, ağlıyor…vs. şeklindedir. Böyle bir faaliyetle ders eğlenceli bir şekilde devam eder. Bu nedenle konu bitiminde öğrencilerin aktif bir şekilde katılabilecekleri faaliyetlerin kitapta yer alması gerekmektedir.

SONUÇ

Kısaca bir ders kitabı çok ve verimli faaliyetleri olan ve öğrencileri düşünmeye, keşfetmeye ve aktif olmaya yönlendiren bir kitap olmalıdır.

İyi bir yabancı dil ders kitabı herkese hitap edebilmelidir. İmam Hatip Liseleri Arapça 9 Ders Kitabı Arapça bilmeyen ve başlamak isteyen 7 den 70 e herkese hitap edebilecek nitelikte bir kitaptır.

Reklamlar
yorum
  1. gavato dedi ki:

    çok beğndim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s